Katalógusokat, internetet nézegetve sokan mutatnak rá egy kályhára: ez kell nekem! Elsőre jó ötletnek tűnik, hogy egy elképzeléssel és fotóval keressük fel a kivitelezőt. Így már el lehet indulni a tervezéssel.
Azonban ne feledkezzünk el arról, mit is szeretnénk: egy fűtő berendezést! És annak méretét a fűtendő helység(ek) mérete, elhelyezkedése, a falak anyagai, a lakás tájolása és megannyi műszaki paraméter befolyásolja. Amikor a kályhás megnézi a helyszínt, sok kérdést fog feltenni. Tudásunk szerint válaszoljunk ezekre, mert fontos, hogy minél jobban meghatározható legyen a helység meleg-szükséglete. Ha a kályhás tudja, mennyi meleget kell előállítani, akkor tudja megmondani, mekkora kályhát kell építeni.
Logikusan legalább akkora kell, hogy legyen a kályha, amely kellően felmelegíti a helyiséget.
Itt teszek említést egy téves gondolkodásról: a kályha teljesítményét sokan úgy értelmezik, hogy maga a kályha fűt X kW-tal. Pedig az energia a fában van. Ha nem teszünk elegendő fát a kályhába, akkor hiába várjuk a teljesítményt. Hallottam olyan ügyfelet, akinek bemesélték, hogy a kályha, amit építettek neki, 3 darab fával felfűti az egész házat. Inkább nem is írom ide, mit mondtam erre, amikor elmesélte a büszke tulajdonos ezt az elméletet…
Bízzuk a szakemberre a méretezést! Ő tudni fogja, hogy a képen mutatott kályha és a helyszín igénye hogyan egyeztethető össze.